Odpowiedzialny pieszy nosi odblaski - Aktualności - KPP Hrubieszów

Aktualności

Odpowiedzialny pieszy nosi odblaski

Data publikacji 09.10.2018

Policjanci przypominają pieszym o noszeniu elementów odblaskowych. Funkcjonariusze hrubieszowskiej drogówki od początku bieżącego roku ujawnili dużą liczbę pieszych, którzy poruszali się po zmroku poza obszarem zabudowanym i nie posiadali elementów odblaskowych. Pamiętajmy, że odpowiedzialny i świadomy uczestnik ruchu drogowego, to uczestnik widoczny i z odblaskiem.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Hrubieszowscy policjanci od początku bieżącego roku przeprowadzili szereg spotkań profilaktycznych wśród dzieci, młodzieży, a także osób starszych podczas których rozdali szereg elementów odblaskowych.

Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, Urząd Miasta w Hrubieszowie oraz Urząd Gminy w Horodle przekazały funkcjonariuszom elementy odblaskowe, które zostały rozdane na terenie całego powiatu z ramach akcji „Odblaskowa gmina” i „Świeć przykładem”. Funkcjonariusze objaśniali przy tej okazji zasady bezpiecznego zachowania się na drodze.

Świadomi i odpowiedzialni niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów. Niestety zdarzają się osoby, które nadal narażają swoje życie, a także życie innych uczestników ruchu drogowego i odblasków nie noszą.

Pamiętajmy, że odblasków nie nosimy dla policjantów, tylko dla samego siebie i dla własnego bezpieczeństwa.

E. K.